Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?, Bitcoin; farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Bazıları için bu geleceğin para birimi olarak ifade edilirken. Diğerleri için, her an patlamak üzere olan spekülatif bir balon. Ve çoğu için Bitcoin hala sanal para olarak esrarengiz bir platformdur.

Bitcoin’i ve dünyamıza getirdiği değişimleri tam olarak idrak etmek ömür boyu sürecek bir arayış olabilir. Sadece birkaç temel noktayla adım atmak yardımcı olur. Bitcoin’in gerçekte ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için, tarihinin temellerine, teknik temellerine, finansal varlık statüsüne ve daha fazlasına bir göz atalım.

Bitcoin nasıl Çalışır?
Bitcoin bir elektronik nakit türüdür. Çoğu dijital para biçiminin, bir banka yada ödeme işlemcisi benzer biçimde çalışmasını sağlamak için merkezi bir partiye dayandığı yerlerde, Bitcoin bir kullanıcı ağı tarafınca korunur. Açık bir ağ olarak, hepimiz bilgisayarına bir açık kaynaklı yazılım indirerek ve web üzerinden Bitcoin ağına bağlanarak kullanıcı olabiliriz.

Ağdaki kullanıcılar birbirlerine işlem gönderebilir. Böyle bir işlem yapanlar için ağdaki tüm bilgisayarlar işlemin geçerli olduğundan kesin olarak işlemi denetler. Örneğin, işlemdeki paraların gerçekten var bulunduğunu ve işlemi gönderen kişiye gerçekten ait olduğunu doğrulayarak. Herkes her şeyi denetler ve kimse aldatılamaz.

Yeni madeni paralar, “madenciler” adı verilen bir kullanıcı alt kümesi tarafından gerçekleştirilen “madencilik” adı verilen bir işlemle dolaşıma girer. Hepimiz madenci olabilir; sadece madencilik, hesaplama kaynakları ve dolayısıyla elektrik gerektirir. Her 10 dakikada bir, en iyi piyango olarak anlaşılan bir durumda, bir şanslı madenci yeni bitcoin ile ödüllendirilir. Başlangıçta, bunlar her 10 dakikada bir 50 jetondu, sadece bu sayı, ödülün sıfıra düştüğü 2140 yılına kadar her dört yılda bir düşüyor. O noktada dolaşımda 21 milyon jeton olacak ve asla daha fazlası olmayacak.

Bitcoin’in daha zarif tasarım özelliklerinden önde gelen madenciler, hesaplama kaynaklarını madenciliğe yatırırken aslında ağa bir hizmet sağlarlar: kullanıcıların birbirlerine gönderdiği işlemleri onaylarlar. Madenciler, ağdaki tüm işlemleri “bloklar” halinde birleştirir ve “piyango” yu kazanan madencinin kendi bloğu ve içindeki tüm işlemler ağ tarafından kabul edilir. Bu şekilde, iki madenci iki çakışan işlem görse bile (örneğin, bir kullanıcı aynı bitcoin’i iki farklı kişiye hile yapmaya ve göndermeye çalıştığı için), işlemlerden bir tek biri gerçekleşecektir.

3 thoughts on “Bitcoin Nedir ?

Bir Cevap Yazın