Bitcoin'i Kim Buldu ?

Bitcoin’i Kim Buldu ?

Bitcoin’i Kim Buldu ?

Bitcoin, bir takma ad olan Satoshi Nakamoto tarafından bulundu (İcat edildi). Hiç kimse Satoshi Nakamoto takma adını gerçek bir kişiye veya bir grup insana kesin olarak bağlayamadı.

Satoshi Nakamoto, teklifini dünyaya ilk kez Kasım 2008’de Bitcoin’i bir kriptografi posta listesine açıklayan bir beyaz kağıt gönderdiğinde tanıttı. Birkaç ay sonra Satoshi Nakamoto yazılımı yayınladı. 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünü harekete geçirerek “genesis bloğu” olarak adlandırılan ilk Bitcoin bloğunu çıkardı.

Bitcoin’i Kim Buldu?

İlk günlerde Bitcoin projesine aktif olarak dahil olurken, Satoshi Nakamoto 2011’de ortadan kayboldu ve kim olabileceğine dair birkaç ipucu bıraktı. Zaman içinde, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden pek çok insan oldu ve bu iddiayı kendilerine yöneltmiş olan, sadece hiçbiri kati kanıta haiz değil.

Birkaç kişinin Bitcoin’i duyduğu ilk günlerde kaç bitcoinin Satoshi Nakamoto’nun madencilik yaparak ürettiğine dair birçok araştırma yapıldı. Tahminler ortalama 50 ila 1 milyon Bitcoin arasındadır. İlginç bir halde, tahminin üst sınırı doğru olsa bile, Satoshi Nakamoto, madeni paralarının çok azını kullanımış olabilir.

Nihayetinde, çoğu Bitcoin kullanıcısı, Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin pek önemli olmadığı konusunda hem fikir. Protokol, Satoshi Nakamoto’nun kim yada ne olduğuna bakılmaksızın kendi başına duruyor.

Bitcoin’i Kim kontrol Ediyor?
Bitcoin tek bir yönetici veya varlık tarafından denetim edilmez, bunun yerine bir kullanıcı ağı tarafından yönetim edilir. Bitcoin’in en güçlü ve benzersiz özelliklerinden biri, blok zinciri defterindeki işlemlerin üçüncü bir taraf yada “emin” otorite tarafınca değil, ağ üyelerinin fikir birliği ile doğrulanmasıdır.

Bu anlamda, asla bir tek parti yada ortaklık, bir hükümetin bir fiat para birimini kontrol etmesi veya bir kurulun bir şirketi kontrol etmesi şeklinde Bitcoin’i “denetim etmez”. Kullanıcılar blok zincirindeki işlemleri ve blokları doğrulamak için tam bir Bitcoin düğümü çalıştırdıklarında, o düğümün hangi özel protokolü kullanacağını seçerler.

Bitcoin Anonim mi?
Bitcoin işlemlerinin karanlıkta ve üçüncü taraf izlemeden bağımsız olarak yürütülebileceğine dair yaygın bir yanılgı olsa da, bitcoin anonim değildir. Bununla beraber, geleneksel finansal sistemin tipik olarak sunmadığı bir düzeyde takma ad verir (her ne kadar tamamen nakit temelli işlemler bitcoin işlemlerinden çok daha anonim kalsa da).

Her bitcoin işlemi halka açık olarak yayınlandığından ve Bitcoin blok zincirinde durağan bir şekilde kaydedildiğinden, blok zinciri analistlerinin bu işlemleri izlemesi ve bunları gerçek dünya kimlikleriyle potansiyel olarak ilişkilendirmesi mümkündür.

Bununla beraber, bitcoin alanındaki geliştiriciler, sürekli olarak bitcoin işlemlerini gizlemeye ve ek anonimlik katmanları eklemeye yardımcı olacak geliştirmeler üzerinde çalışıyorlar.

Bitcoin’ Satın Alabilir miyim?
Yeni bitcoin madencilik kanalıyla basılsa da ve Bitcoin elbette (diğer tüm paralar benzer biçimde) ticarette kabul edilebilir olsa da, bitcoin elde etmenin bir başka rahat yolu da itibari para birimi ile satın almaktır.

Bitcoin Borsaları
Çoğu kişi çevrimiçi borsalar aracılığıyla bitcoin satın alır. Bitcoin borsalarının çoğu, alış ve satış emirleriyle eşleşen bir emir defteri çalıştırır. Bu, bitcoin’in fiat para birimine gore “fiyatının” arz ve talep yöntemiyle borsa kullanıcıları tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Bir borsada bitcoin satın almak, genellikle bir banka kartı veya doğrudan banka hesabı transferinin kullanılmasını gerektirir ve çoğu borsa, kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıma düzenlemelerine uymak için kişisel bilgiler gerektirir.

Blockchain Nedir? Yazı dizimize buradan ulaşabilirsiniz https://kriptoreferans.com/blockchain-nedir/

One thought on “Bitcoin’i Kim Buldu ?

Bir Cevap Yazın